Idėjos - tinklaraštis

Užgavėnių vakarėlio idėjos

Užgavėnių personažai

Užgavėnės – daugelyje Europos šalių švenčiama šventė, pažyminti žiemos pabaigą, t.y. simbolizuojanti žiemos išvarymą. Lietuvoje tai kaukių šventė. Užgavėnių kaukes galima suskirstyti į dvi grupes: vienos vaizduoja gyvūnus (arkliai, ožiai, gervės), kitos – žmones ir mistines būtybes (žydai, čigonai, ubagai, raganos, velniai, giltinės). Pagrindiniai šios šventės veikėjai – tarpusavyje besigrumiantys Lašininis ir Kanapinis bei lėlė Morė. Užgavėnių kaukes tradiciškai lietuviai gaminasi patys – išdrožia iš medžio, klijuoja iš popieriaus ar kartono, nudažo, papuošia „plaukais” iš siūlų ar pakulų. Prie kaukės turi derėti ir apranga. Užgavėnių dalyviai turi įkūnyti savo personažus ir apsirėdyti skarmalais, ilgais sijonais ar skrandomis.

Vakarėlio dekoravimas ir serviravimas

Užgavėnių šventimas daugiausiai vykdavo lauke, todėl ypatingų dekoracijų neprireiks. Per šią šventę reikėtų daugiausiai galvoti apie kaukes ir tradicinius patiekalus. Jeigu pas jus rinksis kaukėti Užgavėnių svečiai, jų pačių kaukės bus pakankama dekoracija ir sukurs tikrą Užgavėnių nuotaiką. Šiais laikais tradicinis Užgavėnių patiekalas yra blynai, tačiau Užgavėnės buvo šventė, kurios metu žmonės paskutinį kartą prieš Gavėnią galėjo sočiai pavalgyti, taigi buvo populiarūs ir kiti, daugiausiai riebūs valgiai: lašiniai, šiupinys su kruopomis, pupelėmis ir kiaulės uodega, šaltiena ir spurgos. Jei Užgavėnėms kepsite blynus, patiekite kuo daugiau blynų rūšių – lietinių, bulvinių, čirvinių blynų bei blynų su įvairiais įdarais.

Vakarėlio programa

Per Užgavėnes svarbiausiais užsiėmimas – važinėjimas su muzika ir dainomis, voliojimasis sniege ir sniego mūšiai. Buvo tikima, kad kuo daugiau laukų apvažiuosi, tuo geresnis derlius bus. Su svečiais galite pažaisti tradicinius Užgavėnių žaidimus. Gaidžių peštynių turnyre dalyvauja du žmonės, kurie, parietę vieną koją, ant kitos šokinėdami turi stengtis išstumti kitą žaidėją už rato ribų. Kitas žaidimas – grumtynės su maišais. Du žmonės atsistoja ant malkų pundo ir stengiasi vienas kitą nuversti mušdami šieno prikimštu maišu. Per Užgavėnes taip pat populiarūs įvairūs ateities spėjimai, dažniausiai susiję su būsimomis vedybomis ir panašūs į Kūčių būrimus. Pagrindinis šventės akcentas – Morės deginimas, kad žiema išbėgtų iš kiemo.

Prisijunkite prie mūsų Facebook profilio gerbėjų būrio ir pirmieji sužinokite „Švenčių miesto” naujienas.

Žmonės skaitę šį straipsnį pirko šias prekes: